Podejście do bezpieczeństwa danych - Backup w zmodyfikowanej metodzie 3-2-1-x

Mówi się, że "Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili".

Podejście do bezpieczeństwa danych - Backup w zmodyfikowanej metodzie 3-2-1-x

Mówi się, że  "Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili".

Metod tworzenia kopii zapasowych jest wiele. Jednak zaprezentuję tutaj regułę, którą sam stosuję. Jest jedną z najtańszych i najbardziej uniwersalnych reguł kopii zapasowych, która potrafi uratować nam dupę i zmaksymalizować powodzenie odzysku danych.

Jeżeli właśnie utraciłeś swoje dane i szukasz, w jaki sposób możesz je odzyskać, to nie znajdziesz tutaj odpowiedzi - masz przerąbane. Wróć do tego miejsca dopiero wtedy, jak będziesz chciał się uchronić przed ponowną pełną utratą danych. 

Czym jest reguła 3 - 2 - 1?

Reguła 3-2-1 mówi, że należy mieć co najmniej trzy egzemplarze danych, przechowywanych na dwóch różnych nośnikach danych a jedną z tych kopii przechowywać poza firmą.

Posiadanie co najmniej trzech egzemplarzy danych

Najprościej mówiąc, większa liczba egzemplarzy kopii zapasowych obniża ryzyko całkowitej utraty danych w wyniku losowych zdarzeń. Oczywiście jeden egzemplarz kopii bezpieczeństwa musisz mieć w zupełnie innej fizycznej lokalizacji.

Przechowywanie kopii bezpieczeństwa na dwóch różnych nośnikach danych

Na świecie nie ma bezawaryjnych nośników danych. Dlatego należy swoją kopię bezpieczeństwa zawsze przechowywać na dwóch różnych nośnikach danych np. dysk twardy, taśma, zewnętrzny dysk twardy. 

Przechowywanie jednej kopii zapasowej poza firmą i w miejscu, gdzie nie masz innych kopii bezpieczeństwa

Wypadki chodzą po ludziach i utrata nośników danych może być również losowa. Może to być np. pożar budynku, podtopienie, kradzież. Dlatego powinieneś jeden komplet trzymać poza fizyczną lokalizacją firmy.

Dlaczego akurat tę regułę wybrać? Przecież ona jest kosztowna

Jeżeli wydaje Ci się, że ta metoda jest kosztowna, to musisz przeprowadzić symulację, jak będzie wyglądała Twoja firma, kiedy w najbardziej nieoczekiwanym momencie zostanie pozbawiona wszystkich danych. Straci dostęp do komputerów i systemów informatycznych. A Twoi pracownicy będą zmuszeni wstrzymać prace.

A ty jak tworzysz kopię bezpieczeństwa swoich materiałów?